Dziennikarstwo na poważnie i z przymrużeniem oka. Strona adresowana do wszystkich zainteresowanych tematyką szeroko pojętego bezpieczeństwa i kreowania właściwych zachowań społecznych. Znajdzie się tu też miejsce dla osób poszukujących ciekawych newsów i porad dotyczących cyberbezpieczeństwa. Skupiam się głównie na phishingu, złośliwym oprogramowaniu, wycieku danych, podatnościach oraz ciekawostkach ze świata cybersecurity.

piątek, 7 kwietnia 2023

 

No właśnie, jak to jest z tym udostępnianiem danych❓

W każdym tygodniu można bez problemu znaleźć newsa o wycieku danych i bardzo często wyciek dotyczy dużych korporacji. Ale na to zwykły użytkownik nie ma wpływu 😔

Na co mamy wpływ? Ano na to co sami dobrowolnie udostępniamy. Nie mam tu na myśli tylko dzielenia się swoim życiem w serwisach społecznościowych, ale także to gdzie wysyłamy swoje CV. Nie odpowiadajmy więc na podejrzane ogłoszenia o pracę. Nie tylko te, które zapewniają szybki i dobry zarobek 💵💵przy minimum wysiłku, ale także te, w których rekruterzy proszą nas o przesłanie im numeru PESEL i podanie innych danych osobowych, łącznie z nazwiskiem rodowym matki (kiedyś było to nagminne nawet przy prawdziwych ofertach pracy tymczasowej np. przy inwentaryzacji).

Chciałabym poruszyć tu jeszcze jedną ważną kwestię: a mianowicie to jakim zagrożeniem może być tworzenie drzewa genealogicznego🌳w takich serwisach jak np. Geni.com. 

Na takich stronach trzeba zachować wyjątkową ostrożność, bo złe ustawienia prywatności mogą sprawić, że dane Waszych przodków będą ogólnie dostępne dla wszystkich. Innym, równie poważnym zagrożeniem, jest zaproszenie do współtworzenia drzewa swoich dalekich krewnych, o których tak naprawdę nic nie wiemy. Tym sposobem możemy przyczynić się do wycieku nie tylko naszych danych, bowiem taka osoba ma dostęp do absolutnie wszystkich informacji zamieszczonych w drzewie. 

A czarna owca 👤 jest w każdej rodzinie.

A tak poza tym Wesołych i Cyberbezpiecznych Świąt Wielkanocnych! ❤️🐣🐏🐇❤️

Grafika: Scoffer0 comments :

Prześlij komentarz

Popularne Posty

Translate

Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.