Dziennikarstwo na poważnie i z przymrużeniem oka. Strona adresowana do wszystkich zainteresowanych tematyką szeroko pojętego bezpieczeństwa i kreowania właściwych zachowań społecznych. Znajdzie się tu też miejsce dla osób poszukujących ciekawostek z kraju i ze świata, a także tych spragnionych odrobiny absurdu.

sobota, 2 marca 2019


Z mitem o wampirach związane są liczne symbole mające charakter przede wszystkim religijny. Przesądy dotyczące mitologicznego wampira wskazywały na sposób ochrony przed jego atakami. Co ciekawe, stosowanie praktyk antywampirycznych obserwowano jeszcze na początku XX w.

Dlaczego wampir nie może przebywać na słońcu?

Promienie słońca są dla wampira zabójcze, gdyż słońce jest symbolem życia, zbawienia i sprawiedliwości - czyli jest tym wszystkim czym wampir nie jest. Najbardziej niebezpieczny dla wampira jest sam wschód słońca, gdyż wschodzące słońce oznacza zmartwychwstanie i niewinność. Ponadto słońce jako symbol Chrystusa zmartwychwstałego posiada, tak jak ogień, moc oczyszczania z grzechów. Podsumowując: kontakt wampira z ogniem bądź promieniami słońca skutkuje spaleniem demona, gdyż wypala w nim cały grzech.

Dlaczego wampir ucieka na widok krzyża?

Krzyż to symbol chrześcijaństwa, który w rękach osoby wierzącej stanowi amulet ochronny przeciw siłom nieczystym. Przypomina on o męce i śmierci Chrystusa, dzięki której ludzkość została zbawiona. Krzyż jest symbolem i świadectwem wielkiej miłości Boga, który tak bardzo umiłował ludzi, że poświęcił za ich grzechy Swego Syna. Ta sama miłość została świadomie odrzucona przez Szatana i dlatego wampir (jako uosobienie zła) nie może znieść widoku krzyża. Przypomina mu on o tym, co bezpowrotnie stracił.

Dlaczego wampir boi się wody święconej?

Kolejnym symbolem mającym ścisły związek z chrześcijaństwem jest woda święcona. Symbolizuje ona oczyszczenie i rozpoczęcie nowego życia już bez grzechu. Wampir jako nieumarły nie może poddać się oczyszczającemu działaniu wody święconej, ponieważ działa ona na niego tak jak ogień – wypalając w nim cały grzech, a tym samym go unicestwiając.

Źródło: praca naukowo-badawcza Scoffera

2 komentarze :

 1. A pomyśleć, że wampiry były po prostu osobami chorymi na porfirię. Tak też było z Draculą. Fakt, był chory psychicznie, ale to ta choroba sprawiła, że ludzie okrzyknęli go wampirem. Przynajmniej tak czytałam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Roksano:)
  Ciekawą odmianą porfirii, której objawy idealnie pasują do tradycyjnego wyobrażenia wampira, jest wrodzona porfiria erytropoetyczna. Ładna nazwa, prawda?:> Jednak jest to choroba bardzo rzadka - udokumentowano jedynie ok. 200 przypadków. Zaś z chorób psychicznych najbardziej pasuje tutaj wampiryzm kliniczny, zwany też syndromem Renfielda (na cześć jednego z bohaterów książki B. Stockera).
  Również pozdrawiam:>

  OdpowiedzUsuń

Popularne Posty

Translate

Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.