Dziennikarstwo na poważnie i z przymrużeniem oka. Strona adresowana do wszystkich zainteresowanych tematyką szeroko pojętego bezpieczeństwa i kreowania właściwych zachowań społecznych. Znajdzie się tu też miejsce dla osób poszukujących ciekawych newsów i porad dotyczących cyberbezpieczeństwa. Skupiam się głównie na phishingu, złośliwym oprogramowaniu, wycieku danych, podatnościach oraz ciekawostkach ze świata cybersecurity.

sobota, 2 marca 2019

Co zrobić, gdy zablokuje Ci się Warszawska Karta Miejska lub inny nośnik, na którym masz zakodowany bilet (Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Warszawska Karta Płatnicza)?

Spokojnie, jeszcze nie wszystko stracone. Podjedź na stację metra Plac Wilsona lub Dworzec Gdański i zbliż kartę do przedniej ściany któregokolwiek z tamtych kasowników. I po problemie!
Uwaga! Ten trik działa także na wszystkich kasownikach drugiej linii metra (M2).

Dlaczego kasowniki na tych dwóch stacjach oraz na całej linii M2 są takie wyjątkowe? 

Odpowiedź jest banalnie prosta: należą do innego producenta. Z tego samego powodu, w 2013r. nie objęła ich awaria systemu czytającego karty miejskie i bilety kartonikowe. 

W jaki sposób można zablokować kartę miejską?

Karta miejska lub inny nośnik, na którym można zakodować bilet, najczęściej blokuje się, gdy wraz z nim do kasownika zbliży się inną kartę (np. w sytuacji, gdy zamiast samej karty przykłada się cały portfel). Wówczas karta staje się nieczytelna. Jednak nie martw się, bilet wciąż jest na niej nagrany i  widnieje w systemie. Do tej pory sytuacje z blokadą zdarzały mi się (i moim znajomym) tylko w metrze. Nie wiem czy można w ten sposób zablokować kartę w autobusie czy tramwaju.
Jeszcze jedna uwaga na koniec. Jeśli powyższa metoda nie zadziała, będziesz musiał wymienić kartę. I nie łudź się, że miłe panie z punktu obsługi pasażerów w jakiś cudowny sposób ją ożywią. Cała nadzieja w kasownikach linii metra M2 oraz na stacjach Plac Wilsona i Dworzec Gdański!
 
 Feralna bramka na stacji metro Świętokrzyska (druga od prawej strony). Blokada WKM mimo braku innych kart. Czyżby przeklęty kasownik?

 Autor zdjęć: Scoffer

0 comments :

Prześlij komentarz

Popularne Posty

Translate

Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.